Ada Turu - sabrikadioglupansiyon

telefon
İçeriğe git
MARMARA ADASI TARİHİ VE GEZİLECEK YERLER

Çınarlı Köyü
İsminden de anlaşılacağı gibi yüzyıllara meydan okuyup günümüze kadar ayakta kalmayı başarantarih eser niteliğindeki çınarlarıyla ünlüdür. Köyün Rumlar zamanındaki bağlarınınbadem ve zerdali ağaçlarının çok yakın zamana kadar korunduğu köyde 1950 yılına kadar bağları işlemiş köylüler; bu bağlarda yetiştirilen şaraplık üzümü Avşa’ ya diğer üzümleri de pekmez yapıp Tekirdağ’a satarlarmış. Sonra balıkçılık oldukça ilerlemişhatta bir zamanlar kılıç balığı bile varmış. Köy ince kumlu sahil şeridine sahiptemiz berrak deniziyle sakindoğa ile baş başa kalmak aynı zamanda denizin tüm nimetlerinden faydalanmak için otelmotelpansiyon gibi turistik tesisleri ile tam bir tatil köyüdür.

Gündoğdu Köyü
Dantel gibi koylar üzerine kurulmuştur.Küçük ve şirin bir balıkçı köyüdür.Tarihi evleriyle ve sokak çeşmeleriyle mistik bir havaya sahip olan bu köygörülmeye değer mavi deniziyleçam ağaçları ile el değmemiş turistik köylerimizden birisidir. Rumlar zamanında 450 haneyle adanın en kalabalık köyüymüş.Yamaçlardaki arazilerde üzüm bağları olan köyde 4 tanede şaraphane bulunuyormuş.Ancak denizci olan Yeniköy sakinleri ne zeytin ne de üzüm ile ilgilenmediklerinden zeytin giderek azalmışbağlar yok olmuşşaraphaneler kapanmıştır.

Asmalı Köyü
Adanın son İstanbul çıkış noktası olması nedeniyle yat turizmine oldukça elverişlidir.Turizmin yanında zeytincilik ve balıkçılıkta oldukça gelişmiştir. Eski ahşap Rum evlerinin hala kullanıldığı Asmalı Köyünün birazı Pomak çoğu Karadenizli olan sakinleri geçimlerini çam toplayarak ve balıkçılık yaparak sağlamaktadırlar. Rumlardan kalan bu eski tahta evler tarihten birer sayfa gibi duvarlarına yapılan resimleri asırlardır korumaktadırlar.

Topağaç Köyü
Adanın tarımsal faaliyetlerine en elverişli ve adanın sebze ihtiyacının önemli bir kısmını sağlayan köyüdür. Ovalarında yetişen doğaltaze sebzelerinin lezzeti ada halkının tercihidir. Bunun yanında geniş bir plaja sahip olan Topağaç köyü eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Köy halkı tarım ve hayvancılıkla uğraşarak pek çok insana nasip olmayan doğal hayatın ve eşsiz doğa güzelliklerinin sefasını en iyi şekilde sürdürürkenturizme yabancı kalmamıştır. Pek çok tatilci bu köyde yazlık sahibi olmak için uğraşmaktadır.

Saraylar... 
Başka bir deyişle Mermerci kenti...M.S. 2-3 yüzyıllarına inen en erken buluntular Mermer ocaklarının tarihini Roma devrine kadar götürüyor.Yani bin sekizyüz yıldır mermer çıkarılıyor Saraylardan.Burada çıkartılan mermerler dünyaca ünlüdür.M.Ö 4 yy.' da Ephesos'nun ünlü Artemis Tapınağının sütunlarında ve Halikarnessosos satrapı Mausolos sarayında Saraylardan çıkartılan bu mermerler kullanılmıştır.Saraylarda bir açık hava müzesi bulunmaktadır.Marmara Adası dağ sporları ve avcılık için idealdir.Ayrıca bu dağlarda şifalı otlar (KekikAda çayKuşburnuçeşitli salatalık otları) bulunmaktadır.Ada halkı bu otları toplayarak turizme katkıda bulunmaktadırlar. İlçenin sahil bandında bulunan asırlık çınar ağaçları ve altına kurulmuş çay bahçeleri adaya her gelen insanın hafızasında iz bırakmıştır.Ada halkı yaz sezonu ile beraber gelecek ziyaretçiler için hazırlık yaparlar. Bu onlar için vazgeçilmez bir uğraşzevk haline gelmiştir.

Marmara Adası Otelleri, Motelleri, Pansiyonları ve diskolar ıpek çok eğlence yerleri ile ideal bir tatil merkezidir. Günümüzde gittikçe artan deniz kirliliğine rağmen deniziplajları temiz ve eşsiz güzelliktedir.Adaya ulaşım; her gün Erdek seferi olmak üzerehaftanın belirli günleri Tekirdağ seferler ile iİstanbul'dan sefer yapan büyük yolcu gemilerinden ibarettir. Kışın bu seferlerle sınırlı kalan ulaşım yaz gelince Turizm sezonunun hareketlenmesiyle artmaktadır. Ayrıca Bandırma-İstanbul arası hızlı feribot seferleri de mevcuttur.
İçeriğe dön